SR2TO - FM Kujawiak

Blog

Na przemienniku SR2BG został zastostosowany subton CTCSS 67Hz.

Na przemienniku SR2BG został zastostosowany subton CTCSS o wartości 67Hz. Bez niego nie wejdzie się na przemiennik jak i tym samym do sieci. Oczywiście nie ma to wpływu na działanie innych elementów sieci i wejścia przez EchoLink.

Planowane są dalsze prace nad rozwojem sieci.

SP2SWR

Awaria prądu, komputer nie chodził prawie godzinę

Była dzisiaj awaria prądu w miejscu poadowienia serwera SVX link i system nie chodził od około 15:11 do 16:01 a więc prawie godzinę.

Przepraszam-siła wyższa. Myślę, że jak uda się zainstalować UPS z większym akumulatorem to będzie sens takiego rozwiązania, jeśli nie wprowadzi zakłóceń radiowych. W tej chwili urządzenia związane z linkiem do sieci FM-Kujawiak są zasilane buforowo, jedynie sam serwer jest podłączny bezpośrednio do 230V.

Kolejne modyfikacje

Jak zapowiadałem, 23 września udaliśmy się z Tomkiem SQ2SNG (dzięki za pomoc) do miejsca zainstalowania przemiennika w celu dokonania drobnych zmian.

Udało się wyłączyć dotychczasowy sygnał Roger Beep. Podtrzymanie przemiennika wynosi teraz tylko 1 sekundę, ale to wystarczy żeby ocenić siłę sygnału wchodząc na niego radiowo. 

Waldek SP2ONG próbował uruchomić RB (Roger Beep) softwarowo z poziomu oprogramowania SVX Link. Niestety w obecnej konfiguracji ta metoda się nie sprawdziła. Nastęowało nieuchronne zapętlenie (tzw. ping-pong). Ustawienie dłuższej czasowej na wyzwolenie RB wyeliminowało skutecznie powyższy, nieporządany efekt, ale w takim wydaniu stało się mało użyteczne dla stacji próbujących wchodzić na przemiennik radiowo. Po prostu żeby dostać potwierdzenie RB trzeba naciskać nośną (oczywiście z subtonem) przez około 2 sekundy, co negatywnie wpływa na bilans energetyczny radiotelefonów przenośnych-akumulator wyczerpuje się szybko i bezproduktywnie.

Tytułem próby pozostawiliśmy SR2TO bez RB.

Niektóre radiotelefony mają funkcję ucinania tzw. ogona (angielskie tail). Po zaniku nośnej następuje naogół stosunkowo głośny trzask. Jest to nieco irytujące (dlatego funkcja ograniczająca), ale w naszym przypadku może to być zjawisko przydatne-właśnie zamiast RB.

Taką funkję mają przeważnie radiotelefony profesjonalne i niektóre amatorskie. Przykładowo mają to Motorole i Baofengi (nazywa się to STE czyli Squelch Tail Elimination).

Zmiany ustawień przemiennika - (23 wrzesnia)

Jutro (24.09.18) przed południem będą prowadzone trobne modyfikacje działania przemiennika SR2TO. Mile widziani korespondenci na wypróbowanie wprowadzonych zmian. Przemiennik będzie czasowo wyłączony.

Zmiany ustawień przemiennika - (17 wrzesnia)

Dzisiaj przed południem (17 września 2018 - pamiętna data skąd inąd), przy wydajnej pomocy Tomka SQ2SNG udało się dokonać drobnych zmian w oprogramowaniu (vide działaniu) przemiennika SR2TO. Usunięto znamiennik podawny dotąd telegrafią, skrócono czas podtrzymania (z 8 sekund CW ID do 2 sekund bez CW ID). Zmiejszono również minimalny czas trwania nośnej pozwalającej wejść na przemiennik z 0,5 sekundy do 0,3 sekundy.

kodowanie html5 css, projektowanie stron internetowych , PSD2HTML, PSD HTML, proste strony www, cięcie PSD, tworzenie stron,