SR2TO - FM Kujawiak

Blog

Kolejne modyfikacje

Jak zapowiadałem, 23 września udaliśmy się z Tomkiem SQ2SNG (dzięki za pomoc) do miejsca zainstalowania przemiennika w celu dokonania drobnych zmian.

Udało się wyłączyć dotychczasowy sygnał Roger Beep. Podtrzymanie przemiennika wynosi teraz tylko 1 sekundę, ale to wystarczy żeby ocenić siłę sygnału wchodząc na niego radiowo. 

Waldek SP2ONG próbował uruchomić RB (Roger Beep) softwarowo z poziomu oprogramowania SVX Link. Niestety w obecnej konfiguracji ta metoda się nie sprawdziła. Nastęowało nieuchronne zapętlenie (tzw. ping-pong). Ustawienie dłuższej czasowej na wyzwolenie RB wyeliminowało skutecznie powyższy, nieporządany efekt, ale w takim wydaniu stało się mało użyteczne dla stacji próbujących wchodzić na przemiennik radiowo. Po prostu żeby dostać potwierdzenie RB trzeba naciskać nośną (oczywiście z subtonem) przez około 2 sekundy, co negatywnie wpływa na bilans energetyczny radiotelefonów przenośnych-akumulator wyczerpuje się szybko i bezproduktywnie.

Tytułem próby pozostawiliśmy SR2TO bez RB.

Niektóre radiotelefony mają funkcję ucinania tzw. ogona (angielskie tail). Po zaniku nośnej następuje naogół stosunkowo głośny trzask. Jest to nieco irytujące (dlatego funkcja ograniczająca), ale w naszym przypadku może to być zjawisko przydatne-właśnie zamiast RB.

Taką funkję mają przeważnie radiotelefony profesjonalne i niektóre amatorskie. Przykładowo mają to Motorole i Baofengi (nazywa się to STE czyli Squelch Tail Elimination).

<< Wróć do poprzedniej strony

kodowanie html5 css, projektowanie stron internetowych , PSD2HTML, PSD HTML, proste strony www, cięcie PSD, tworzenie stron,