SR2TO - FM Kujawiak

SVXLink

Węzeł echolink SR2TO używa oprogramowania svxlink (echolink) na systemie Linux.

Aby sprawdzić które węzły siechi FM Kujawiak są obecnie podłączone należy użyć komendy: *70#

Komendy Echolink:

Svxlink po wydaniu każdej komendy wymaga wciśnięcia klawisza z znakiem:  # (krzyżyk)

Oto podstawowe komendy DTMF dla svxlinka w module echolink (w przykładzie poniżej podano składnie dla svxlinka tzn gdzie na końcu komendy jest znak#):

 

*# - odsłuchasz podstawowe informacje o przemienniku: nazwa, godzina, ton CTCSS itp

 

Moduł echolinka który pozwala nam łączyć się z innymi węzłami echolink i można aktywować go komendą DTMF: 2# Jeśli moduł echolinka będzię już aktywny to po wysłaniu komendy DTMF 2# otrzymamy jaki jest numer lokalnego węzła SR2TO. Jeśli jest aktywny moduł echolinka  mamy dostępne następujące komendy:

 

2# –otrzymamy informacje jaki jest numer lokalnego węzła EchoLink

 

Rozłączenie połączenia z wczśniej połączonym węzłem wysłanie komendy DTMF: #

 

 

MeteoInfo

Moduł pozwala odsłuchać w postaci komunikatu głosowego raport o stanie rzek na naszym obszarze oraz aktualna dane pogodowe.

W raporcie o stanie rzek otrzymamy informacje z wodowskazów rzeki Wisły i Drwęcy o stanie aktualnym rzek oraz informacje o przekroczeniu stanów ostrzegawczych lub alarmowych jeśli takie będą.

Komunikat generowany jest z bieżących danych gromadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy.

 

Aby odsłuchać raport o stanie rzek należy wysłać via DTMF kod: *60#

Aby odsłuchać raport o stanie pogody należy wysłać via DTMF kod: *61#

 

 

METAR

Metar jest format kodowanego raportu o pogodzie używany w meteorologii lotniczej i prognozie pogody. METAR jest akronimem od ang. Meteorological Aerodrome Report. Typowy METAR zawiera informację o temperaturze, ciśnieniu, temperaturze punktu rosy, sile i kierunku wiatru, opadzie, pokrywie chmur, wysokości podstawy chmur, widzialności, lecz może zawierać też inne informacje (np. stan dróg startowych). (Żródło wikipedia)

Po wysłaniu kody DTMF: *51#  będzie można odsłuchać informacje z portu lotniczego Bydgoszcz-Szwederow. Możemy odsłuchać komunikaty z innych portów lotniczych wysyłając kod DTMF:

*51#   Bydgoszcz

*52#   Olsztyn-Mazury

*53#   Warszaw Okęcie

*54#   Warszawa Modlin

*55#   Kraków Balice

*56#   Łódź Lubkinek

*57#   Wrocław-Strachowice

*58#   Katowice-Pyrzowice

*59#   Gdańsk im. Lecha Wałęsy

*510#   Poznań-Ławica

*511#   Rzeszów-Jasionka

*512#   Szczecin-Goleniów

*513#   Lublin-Świdnik

*514#   Zielona Góra

 

Oprogramowanie SvxLink składa się z kilku modułów, z których najważniejszym z naszego punktu widzenia jest Echolink. Oprócz niego program zawiera moduły pomocy („ModuleHelp”), przekaźnika papugi (echa) – „ModileParrot”, poczty głosowej („ModuleTclVoiceMail”) i odczytu komunikatów meteorologicznych („ModuleMetar”). Program może być zainstalowany nie tylko na „Raspberry Pi” ale tak że na innych podobnych minikomputerach j.np. „BeagleBoard” (beagleboard.org), „BeagleBone”, „PandaBoard”, „Alix 3d3”, „Pogo-plug”. Niezależnie od nich istnieje również wersja dla komputerów PC pracujących pod Linuksem. SvxLink może być użyty zarówno w przemiennikach echolnikowych (-R) jak i stacjach simpleksowych (-L), jest sterowany przez użytkowników za pomocą DTMF, umożliwia uruchamianie przemiennika za pomoca tonu wywoławczego 1750 Hz albo tonów podakustycznych CTCSS, odczytuje jeśli to możliwe stan blokady szumów odbiornika, pozwala na korzystanie z większej liczby odbiorników w tym odbiorników połączonych przez internet, korzysta automatycznie z wokodera lepszej klasy (speex) w połączeniach z bramkami SvxLink zamiast standardowego wokodera GSM. Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie w dostosowaniu SvxLinku do pracy w innych pokrewnych systemach łączności jak IRLP czy eQSO" [OE1KDA]

Więcje możesz znaleźć w publikacji OE1KDA:

http://www.swiatradio.com.pl/virtual/download/Echolink.pdf

 

Prezentacja o svxlink SP2ONG:

http://sr2to.noip.pl/data/uploads/svxlink.pdf

 

 

Echolink i Android

Możesz skorzystać z aplikacji na telefon Android która pozwoli Ci połączyć się z SR2TO poprzez Internet i będziesz mógł przeprowadzić łączności na SR2TO z tej aplikacji.

Echolink można pobrać poprzez aplikacje telefoniczną Google Play

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.echolink.android&hl=pl

 

 

 

kodowanie html5 css, projektowanie stron internetowych , PSD2HTML, PSD HTML, proste strony www, cięcie PSD, tworzenie stron,